Patentai ir skatina tobulėti, ir stabdo

Išradimai yra laikomi progresu, tobulėjimu ir ėjimu pirmyn, tačiau norint, kad išradimas netaptu nuostoliu tenka kažkokiu būdu jį apsaugoti. Populiariausias pasirinkimas – patentai. Viskas būtų puiku, nes patentai suteikia išskirtines teises išradėjui, bet realiai būna labai įvairių situacijų ir kartais patentas apriboja net patį išradėją, noras riboti konkurentus ima ir pristabdo visą tos srities progresą.

Vienas iš pastaruoju metu labai išpopuliarėjusių būdų pristabdyti progresą – dirbtinis patentavimas, dar žinomas patentų trolių vardu. Tai situacija, kuomet išradimą užpatentuoja asmenys, kurie juo nesinaudoja. Jų tikslas – lengvas praturtėjimas, todėl registruojami ganėtinai paprasti, abejotini išradimai, kurie būtini daugumoje naujovių, pavyzdžiui telekomunikacijose. Vienas iš tokių atvejų – šypsenėlės simbolio, susidedančio iš dvitaškio ir skliaustelio, patentavimas. Nors ne kartą teismai ir pripažino patentus negaliojančiais, bylinėtis linkstama ne visada, ypač JAV, kur teismų procesas ypač brangus. Tenka arba ieškoti išeičių kaip apeiti technologiją (grįžtama prie ankstesnių metodų ar kelerius metus kuriama nauja technologija), arba pasirašoma licencinė sutartis su patento savininkais. Įprasta, jog sąlygos būna tikrai ne pačios geriausios.

Tuo tarpu sąžiningų išradėjų registruoti patentai suteikia kur kas daugiau naudos. Jie ne tik leidžia išradėjams be baimės dalintis savo išradimais su visuomene, bet taip pat ir skatina kitus išradėjus pasinaudojus ankstesniais atradimais sukurti kažką naujo, skatina bendradarbiauti arba sveikai konkuruoti. Ši situacija palankesnė didesnei daliai žmonių nei anksčiau minėta, kuri naudinga tik siauram ratui (kartais vos vienam) patentų savininkų.

Galvojantiems apie patentavimą siūlome pirmiausiai įvertinti, kiek Jūsų išradimas yra naudingas, kaip ir kam leisite juo pasinaudoti, o kam tokią galimybę griežtai apribosite. Kartais paaiškėja, kad išradimas nėra visiškai naujas ar neatitinka kai kurių kitų sąlygų, tačiau vis tiek tikimasi jį užregistruoti. Net jei tai ir pavyks – yra teorinė tikimybė, kad patentas bus atšauktas, o Jūs prarasite daug laiko, tad siūlome iš anksto pasidomėti, kiek Jūsų išradimas yra naujas, unikalus, ir kaip jis pasitarnaus visuomenei.