Video tinklaraštis, kas tai?

Dažnai internete tenka girdėti žodį vlog’as, vlog’eriai ir pan. Kas tai? Nesenai apsipratome su savoka blog’eris, blog’as, kurie šnekamojoje kalboje tapo beveik „norma“. Vlo’gas itin panašiai skamba, kaip blog’as, tai kuo jie skiriasi? Blog’as (sulietuvintas angliško žodžio blog vertinys) – tinklaraštis (tekstiniu pavidalu interneto svetainėje). Vlogas – video tinklaraštis (video įrašo pavidalu youtube.com ar panašioje paskyroje). Blogeriai – blogų (tinklaraščių) autoriai. Vlogeriai – video tinklaraščių autoriai, kuriuos matome video įrašuose kalbančius vienokia ar kitokia tema.

Tai bene pagrindiniai skirtumai tarp žodžių: blogo ir vlogo arba tarp tinklaraščio ir video tinklaraščio. Išsamiau apie video blogus aprašoma šiame straipsnyje.

Dantų implantai

Daili šypsena – tai kiekvieno žmogaus pasitikėjimo savimi garantas. Laikui bėgant, dantys po truputį dula, genda, todėl reikia nuolat lankytis pas odontologus bei higienistus. Deja, dėl netinkamos priežiūros dažnai dantų atstatyti nebeįmanoma, tad tenka griebtis protezavimo ar implantavimo. Žmogui, neturinčiam dantų, sunku ne tik emociškai: jis negali tinkamai sukramtyti kieto maisto, tad nukenčia ir mityba, ir kiti organai, pavyzdžiui, skrandis. Čia taip pat svarbus ir estetinis faktorius – žmogus, neturintis vieno ar kelių dantų, junta diskomfortą, nepasitiki savimi ir vengia bendrauti, o tuo labiau juoktis. Taigi padėti gali dantų implantai – tai šiuolaikinių odontologų itin dažniausiai taikomas dantų protezavimo metodas.

Dantų implantai

Dažnai žmonės domisi, ar implantavimo procedūra neskausminga. Atsakymas – tikrai ne. Pirmiausia, atliekamas nuskausminimas, antra, kadangi dantų implantai įsukami į žandikaulio kaulą, kuris yra nejautrus, tai vienintelis neigiamas pojūtis gali būti juntamas nežymus vibravimas. Taip pat pacientai teiraujasi, ar procedūra bus sėkminga. Pasak specialistų, daugiau nei 95 proc. operacijų yra sėkmingos ir dantų implantai prigyja. Keliems procentams žmonių reikalinga pakartotinė procedūra, tačiau nereikėtų baimintis, kad pinigai bus išmesti veltui. Jei dantų implantai neprigytų, specialistai arba grąžina pinigus, arba kartoja procedūrą. Dėl savaime suprantamų priežasčių antrasis variantas pasirenkamas dažniau.

Labai svarbus faktorius – ir implantų kaina. Priklausomai nuo odontologijos klinikos ir ten dirbančių specialistų, galų gale – ir miesto, kaina gali skirtis nuo kelių šimtų iki net tūkstančio litų. Specialistai rekomenduoja nesižavėti pigiomis paslaugomis ir akcijomis. Dažniausiai akcijas rengia nepatyrę meistrai, norintys įgauti daugiau patirties, ką tik apmokyti įstatyti implantuos ir taip toliau. Žinoma, ir aukšta implantų kaina negarantuoja idealios atliekamų paslaugų kokybės. Taigi specialistus reikia rinktis atsargiai: geriau sumokėti keliais šimtais litų daugiau, nei kad paskui nusivilti nekokybiškai atlikta paslauga. Beje, pirminės konsultacijos telefonu metu gali būti pasakoma viena implantų kaina, o atvykus į konsultaciją – jau kita. Taip yra todėl, kad specialistas, nematydamas jūsų dantų būklės, atvejo sudėtingumo ir kitų dalykų iš karto pasakyti, kiek kainuos implantavimo procedūra, tikrai negali.

Pats dantų implanto mechanizmas, kitaip dar vadinamasis sraigtelis kainuoja apie 400-500 Lt. Tačiau nereikėtų įsivaizduoti, kad implantų kaina prasideda ir baigiasi ties pačiu implanto mechanizmu ir vėliau įstatomu protezu. Didesniąją kainos dalį gali sudaryti vainikėlio uždėjimas ant implanto, arba protezavimas ant įdėtojo implanto. Prireiks ne tik vainikėlio, bet ir kokybiškos atramos. Taigi šiuo atveju geriausias būdas – pasikliauti specialistų konsultacijomis ir patarimais. Odontologai teigia, kad pigias medžiagas jau ėmė gaminti ir kinai, tačiau žavėtis šiomis pigiomis medžiagomis tikrai nevertėtų. Juk implantų kaina atsispindės mūsų šypsenoje, sveikatoje, geroje nuotaikoje ir daugelyje kitų veiksnių, o patys dantų implantai tarnaus ne vienerius metus.

Apie el. knygas bei jų skaitykles

Artėja didžiosios mėtų šventės ir greitai pradėsime galvoti apie dovanas artimiesiems. Besidomintiems šiuolaikine technika puiki dovana gali būti elektroninių knygų skaityklė. Šis Lietuvoje sąlyginai naujas produktas jau sėkmingai įsitvirtino rinkoje, tačiau yra manančių, kad skaityklė tikriausiai niekada visiškai nepakeis tradicinių knygų dėl itin paprastų priežasčių. El. knyga niekada nesuteiks tokių pojūčių, kuriuos gali suteikti tik tradicinė knygą: kvapas, liečiamo popieriaus lapo paviršius, nevienodai pageltę lapų kraštai, kito puslapio vertimo jausmas ir kitos mielos smulkmenos.

Taip pat yra daugelis kitų priežasčių, kurios kai kurioms vartotojų grupėms niekada neatstos tradicinės knygos. Visų pirma – kaina. Kol kas elektroninių knygų skaityklės yra pakankamai brangios, todėl dažniausiai daug priimtinesnis sprendimas tiesiog užsukti į biblioteką ir nemokamai pasiimti norimą knygą. Visiškai jokių išlaidų (jei neįskaitysime kelionės ar kitų savaime suprantamų sąnaudų).

Kita priežastis dar paprastesnė. Kai kurių amžiaus grupių atstovams naudotis el. knygų skaityklėmis gali būti ne itin lengva. Senjorai sunkiau supras, kaip naudotis skaitykle, juk tradicinę knyga pakanka atsiversti ir tęsti savo istorijos skaitymą nuo užsižymėtos vietos. Jokio įjungimo, ekrano braukymo pirštu ir t.t. Žinoma, tokio amžiaus artimiesiems skaitiklių tikriausiai nedovanosite.

Taip pat yra ir nepagrįstų mitų, dvejonių, nusistovėjusių neigiamų nuomonių apie el. knygas ir jų skaitykles. Tokios dvejonės dažniausiai gimsta iš žmonių tarpo, kuriems nei karto neteko naudotis skaityklėmis ir savo nuomone grindžia lygindami skaityklę su planšetiniu kompiuteriu ar kita jiems pakankamai gerai žinoma  technika.

Vienas iš populiariausių mitų, jog el. knygų skaityklės vargina akis. Kažkodėl nusistovėjusi nuomonė, kad skaitiklių ekranai tokie pat, kaip planšetinių kompiuterių ar kitos technikos su liečiamais ekranais. Skaityklių ekranai bei jų apšvietimas sukurti taip, kad nevargintų jūsų akių, todėl atrodo lyg skaitytumėte tradicinę knygą. Jokio ekrano raibuliavimo ar kitų jums įprastų elementų, kurie galėtų trikdyti skaitymą ir erzintų jūsų akis.

Dar vienas mitas, tai greitai išsikraunanti baterija, susiraižantis ekranas ir kitos smulkmenos, kurios dėka apkalbų virsta lyg ir rimtais trūkumais. Baterija išsikrauna tikrai negreitai, todėl ji tikrai nesutrukdys jums perskaityti net ir kelias jūsų mėgiamas knygas. Šiuolaikiniai liečiami ekranai yra pakankamai ištobulinti ir atsparūs įbrėžimams. Žinoma, nuo aštrių daiktų nei vienas ekranas nėra apsaugotas, tačiau įprastinėmis naudojimo sąlygomis tikrai tarnaus nepriekaištingai.

Taigi, svarstantiems apie kalėdinę dovaną – elektroninių knygų skaityklę, vertėtų apžvelgti visus teigiamus ir neigiamus aspektus, atskirti mitus nuo tikrovės, ir svarbiausia – gerai žinoti, ar artimam žmogui, kuriam norite dovanoti skaityklę, jos tikrai reikia.